Award of Merit Winners October 2016

Indie Film Festival
The judges wish to recognize the Award of Merit winners for notable
artistic or technical aspects of their project in the categories entered.

IndieFEST Award of MeritAkpomo Aburime-Prewitt (USA), Agenda X, Television – Pilot Program
Anthony Ash Brennan (Australia), Bad Jesus, Film Short
Cato ML Ekrene (Norway), Run, Actor: Leading (Kim Sønderholm as Jan)
Cheryl Halpern (USA), WishMakers, Documentary Short, Jewish and Two Zions: The Living Legacy of the Queen of Sheba and King Solomon, Christian, Jewish
Chia-Hung Kao (Taiwan), Dare to Dream-Sing for you, Children / Family Programming
Danielle Kronenberg, Sandra Herlog and Jackie  Massar (USA),
CANVAS, LGBT
Frederik Barington (Denmark), When The Sun Shines, Film Feature
Joel Walters (USA), It’s All in the Game, Documentary Feature
Kevin Knoblock (USA), The First American, Documentary Feature
Mário Dinis (Portugal), V1RUZ feat. Ígnea – A Carta, Music Video
Miguel Berzal de Miguel (Spain), Taking care of Ruth, Film Short (Student)
Patrick Hodgson (Canada), The Last Day, Film Short
Penelope Lawson (USA), Numb, Film Short
Randy Kent and Justin Little (USA), Forgotten, Film Short
Susan Downs (USA), The Big Secret, Use of Film / Video for Social Change
Terry Miles (Canada), Stagecoach: The Texas Jack Story, Film Feature
Tim Li (Taiwan), Hak Idea, Remixes / Mashups
Tom Grady and Keith Oncale (USA), Symposium, Actress: Leading (Margaret Avery as Woman)
Indie Film Festival winnerAdrian Parr and Sean Hughes (USA), The Intimate Realities of Water, Women Filmmakers
Alexandra  Williams (USA), Awful Pretty, Women Filmmakers
Andrew Elizaga and Katya Palladina (USA), Dancing with Hope, Documentary Short
Anthony Anderson, Southeast Boy Productions (USA), ANACOSTIA, Web Series
Brady Valashinas (USA), Rangers of the Reef, Nature / Environment / Wildlife (Student)
Charles Randolph (USA), American Fango, Film Feature
Charlie Binford (USA), Jungle Jim – A Musical Wildlife Adventure, Animation
Chris and Maurice Micallef, CMM Productions (Malta), THE UNSOLVED MYSTERY, Documentary Feature, Educational / Instructional / Training
Constantin Maier (Germany), An Evening of Eternity, Film Feature (Student)
Cook St. Productions (USA), Bunco, Film Short
Craig Bettendorf (USA), Treading Yesterday, LGBT, Web Series
Daniel York (United Kingdom), Hall of Mirrors, Actor: Leading (Andrew Koji as Basil)
David Karp and Courtney Loo (USA), Celebration of Nothing, Film Short
David Roncin (Canada), Match, Film Short
David Tittone (USA), Top Coat Cash, Film Feature
Deborah C. Hoard and Che Broadnax (USA), Civil Warriors, African American
Derek O’Dell (USA), AEON, Experimental (Student)
Derrick Yung-Te Wu (Taiwan), The Fa Boat, Documentary Short
Dev Gupta (India), QISSBAH – What is not a story?, Experimental
Ernesto M. Sandoval (USA), Edward, Film Feature
Farid Yazdani (Canada), Day Players, Television – Pilot Program, Television – Program / Series, Direction (Aref Mahabadi), Cinematography (Dan Wood), Script / Writer (Chris D’alessandro), Actor: Supporting (Brock Morgan as Blake Summers)
Fiona Cochrane (Australia), 25 TRACKS, Documentary Short
Gemma O’Doherty  (Ireland), Mary Boyle: The Untold Story, Documentary Feature
Gisela Nadasy (Sweden), After School, Film Short
Gregg Simpson (USA), Adventures of Miss Fit, Documentary Feature
Guo Jun-ming (Taiwan), Under the Persimmon Streetlight, Animation
Hannah Gaber (USA), A Young Nation: The future of Oman through the eyes of its youth, Women Filmmakers (Student)

IndieFEST Merit Color

James Boyda (USA), Smoke & Ash, Documentary Short
James Choi (USA), Empty Space, Film Feature (Student)
Jason Morris (USA), Collapse, Film Feature
Jeffrey Scott Gould (USA), Quiet Please…, Documentary Feature
Jodie Livingston (USA), SafeZone, Documentary Short
Johan Eriksson (Palestine), Hoda’s Story, Documentary Feature
Jonathan Holbrook (USA), CUSTOMER 152, Film Feature
Kat Green (USA), THE BIG SWIM, Film Short, Women Filmmakers
Kiel Thorlton (USA), 12:12, Christian (Student)
Kill the Pig Productions (USA), Leap, Liberation / Social Justice / Protest
Kwanshun Sherwin Lau (USA), Sorrytown – Let’s Pretend | Music Video, Music Video
Lani Cupchoy (USA), Truth Seekers, Documentary Short
Liu Yan-ming (Taiwan), Far Away From Home, Nature / Environment / Wildlife
Lyn Caudle (USA), CrashTest Dummies (I’m taking the Bus ), Commercial / Infomercial
Matt Ralph (USA), Iron Maidens : The Female Fighters, Documentary Short
Matthew  Lopes (USA), Dive, Television – Pilot Program
Michael Giannantonio (USA), Blurred Vision, Film Short
Michael Holman (USA), Inkfinger, Film Feature
Michael Notrica (USA), Creation’s Daughter, Film Short
Miguel Berzal de Miguel (Spain), An Encounter, Film Short
Mike Levinsohn (USA), Lincoln Letter, Actress: Leading (Student) (Grace Kennedy Woodford as Grace), Film Short (Student)
Mike Sellari (USA), Asterisk, Film Short
Mitzi Kapture (USA), The Process, Women Filmmakers, Documentary Short, Direction
Naama Kates (USA), Sorceress, Women Filmmakers
Nadya Ali (USA), Breaking Silence, Documentary Short
Nancy Allison (USA) and Laura Boato (Italy), marmo (marble), Experimental, Arts / Cultural / Performance / Plays

IndieFEST Merit Color

Nicholas Bayfield, University of Brighton in association with Brighton Film School (United Kingdom), Asperger’s Syndrome, Experimental Disability Issues (Student)
Nick Atanasoff (Australia), Celeste, Film Short
Nicolas Wendl (USA), Blend In, Television – Pilot Program
Nlyten Media (USA), Mindset: Electricity, Educational / Instructional / Training
Oded Erell and Riki Landsberg (Israel), Mindream, Experimental
Patrick Baucelin (Martinique), AT THE TIME OF SUGAR ISLANDS, Documentary Short
Pearl Thomas and Nick Clark, CHEER FILMS Productions (USA), Carry On, Film Short
Peter Dimako (USA), Thanatophobia, Film Short
Riccardo Di Gerlando (Italy), Well done, Disability Issues
Robert Zameroski (USA), The Last Note, Film Short
Ron Chapman, Chapman Productions (USA), The Forbidden Shore, Documentary Program / Series
Ross Carey (Ireland), Date Night, Film Short
Ruaridh M. Turner (United Kingdom), The Beast In The Storm, Film Short (Student)
Sam W. McFadden (United Kingdom), Curanderismo, Documentary Short
Sara Eustáquio (Portugal), Mirror, Young Filmmaker – 17 and younger
Sean  Bloomfield (USA), Apparition Hill, Documentary Feature
Shaan Couture, WediaWix (USA), Thin Lines, Disability Issues
Spencer Bruttig (USA), El Pilar: Preserving The Maya Legacy, Documentary Short
Sumi Skellam (Australia), The Corridor, Documentary Short
Susan Downs (USA), The Big Secret, Health / Medicine / Science
Terry Leary and George Lewis (Nicaragua), Sierra Leone From War to Peace, Documentary Short, Women Filmmakers
Thomas Lüchinger (Switzerland), BEING THERE – DA SEIN, Documentary Feature
Tim Bridgewater (USA), Red – A Motion Comic Music Video with Action Figures, Experimental
Timothy Collins (USA), Blackout, Film Short (Student), Direction (Student), Editing (Student), Script / Writer (Student)
Tom Grady and Keith Oncale (USA), Symposium, Film Short
Tonia Pound (USA), Running Down the Music, Television – Pilot Program, Arts / Cultural / Performance / Plays, Reality Programming
Tracy Lucca (USA), The Finders, Film Feature
Tracy Webb (USA), Mommy’s Home, Film Short (Student)
Zane Hauck (USA), Deadpan Revelations, Film Short
Zen Dhillon (Canada), Keeping Quiet, Film Short (Student)
Zesheng Gao (China), TRIO, Experimental (Student)

Congratulating the Award of Recognition winners click below:
IndieFEST Film awards

Congratulating the Award of Excellence and Best of Show winners click below:

Indie Fest film awards excellence