Award of Recognition January 2020

Indie Film Festival
The judges wish to recognize the Award of Reco
gnition winners for their achievement in a specific category of entry
Award of Recognition

Alisa Robinson (USA), Grandpa Gene, Women Filmmakers
André Almeida Rodrigues (Portugal), Break, Break, Break, Film Short
Artie Shaw, Jr. (USA), Urban Ninja, Web Series
Ayesha Adu (USA), Little Men, Film Short
Luciano Barsuglia (USA), Forgotten Legacy, Film Feature
Brian Barsuglia (USA), A Bard for the Ages, Documentary Short
Casey D. Grant (USA), Boss Hoggin Road Trip Series Episode 5 – DUBAI, Webisode
Cherie Kerr (USA), The Show Can’t Go On!, Film Feature
Daniel Glushefski (USA), Building For God: Orphanage, Churches and Lives, Christian
Don Tjernagel (USA), The Moving On Phase, Film Feature
Francesca N Borgatta (USA), The Spectre’s Bride, Film Short
Frank S. Petrilli, Robert Sciglimpaglia and Belair Productions (USA), Within and Without, Actor: Leading (Robert Sciglimpaglia as John), Actress: Leading (Gigi Cesare as Emily), Actress: Supporting (Clio Contogenis as Amber)
Heather Provoncha and Leo Hollen Jr (USA), XOXO: For the Love of Football, Documentary Feature

Hiroto Yokokawa (Japan), The Great Buddha Arrival, Asian
Howard Sherman (USA), Chemo Crossroad, Film Short
Ignacio Rivera, Gleeson Rebello and John Ventura (USA), Words Kill, Music Video, Public Service Programming / PSA
Janice L. Walker (USA), Always Hope, Christian
John Washburn (USA), The Dead Drop, Film Short
Johnnie Hector (USA), Witchwoods The Movie, Film Short
Jordana Valerie Allen-Shim (Canada), Gay As In Happy: A Queer Anti-Tragedy, Documentary Short
Joseph Neuman (USA), Say It with Your Vest, Actress: Leading (Lisa Christine Holmberg as Kiera Lewton)
Kevin Veatch (USA), The Little Witch Interview, Web Tube Length Video
Kyle Bethea (USA), Jury Duty, Film Short
Louis Djalili (United Kingdom), Letting Go, Film Short (Student)
Louis Taylor and Karl Jason, Shining Trauma Pictures (Canada), Spawn and Geezer, Web Series
Mark Deere (Australia), Who Killed Romeo & Juliet?, Web Series

Marten Leurdijk (Netherlands), Searching for Pura Vida, Nature / Environment / Wildlife
Mauricio Navarro (USA), The D Note, Film Short
Max R. Zabell (USA), Unearth, Film Short (Student)
Maya Table (USA), Hit The Road, Film Short
Monnoj Baishya  (India), Rising Sun, Disability Issues
Muck Sticky and Linda Kaye Lowery (USA), Mysterious Events: Crazy As A Loon, Film Short
Nejla Demirci (Turkey), The Decree, Documentary Feature
Nicholas Anderson (USA), Empty Nester, Film Short (Student)
Niko Volonakis, Graffi Media Inc (USA), Demons, Well-Seasoned: Book III of The Secret Spice Cafe Trilogy, African American
Reetu Shah (USA), Behind the Walls, Liberation / Social Justice / Protest
Sandra Tamkin (USA), Iric, Documentary Short, Liberation / Social Justice / Protest, Women Filmmakers
Steven J R Lawson (United Kingdom), Diseased Freaks, Film Short
Thomas Akins, Jr. (USA), American Dreams, Actor: Leading (Thomas Akins, Jr. as Marcus), Film Short
Timothy A. Coons  (USA), The Purple Dragon, Film Feature
Timothy Collins (USA), Maelstrom, Film Short (Student)
Wendi Sun (USA), Damaged, Film Short

Award of Merit winners click below:
Indie fest film festival merit

Award of Excellence and Best of Show winners click below:
Indie Fest film festival