AWARD OF MERIT JANUARY 2020

Indie Film Festival
The judges wish to recognize the Award of Merit winners for notable
artistic or technical aspects of their project in the categories entered.

IndieFEST Award of Merit

Alessandra Pedrotti Catoni (Italy), Upper Story, Documentary Feature, Special Purpose Productions
Andrew Chen (USA), Ghost in the Gun, Film Short
Aniruddha Rajandekar and Sandeep Dhumal (India), Chasing Whispers, Nature / Environment / Wildlife
Bob Celli (USA), The Keeper, Actor: Leading (Bob Celli as Robert), Actress: Leading (Betsy Adkins Johnson as Celeste)
Daniel “Danny” Ramos (USA), The Margarita Man, Latin / Hispanic
Daniel Widdowson (Australia), Equivocal Redemption, Actress: Leading (Sontaan Hopson as Samantha)
Hala Abouchakra (Lebanon), Soaked, Public Service Programming / PSA
Jianle Liu, NYU Tisch School of the Arts (USA), What We Talk About When We Talk About Lights, Camera, Action, Asian (Student), Film Short (Student)
Josh Quillin (USA), Epic Home Haunts, Documentary Feature
Leen Zayat (Syria), RSVP, Women Filmmakers (Student)
Marc Mouton (USA), Teen Musical – The Movie, Christian
Michael Kampa (USA), Broken Halos, Film Feature
Mykee Del Mundo (USA), Poor Us, Actor: Leading (Jeremy Dozier as Tanner Maxwell)
Nathan Crane (USA), Cancer; The Integrative Perspective, Documentary Feature
Sarath Kothalawala and Kumara Thirimadura (Sri Lanka), The Newspaper, Liberation / Social Justice / Protest
Tess Salamin (USA), Something BIG, Actor: Leading (Student) (Jake London as John), Film Feature (Student)
Thomas Luechinger (Switzerland), PATHS OF LIFE, Documentary Feature
Victoria Brown (United Kingdom), Haggis, Film Short

Indie Film Festival winner

Abhirup Halder and Raunaq Das (India), Ellipsis, Film Short
Alessandro Leo (Italy), INDESCRIBABLE, Film Short
Ali Matlock (USA), Blueberry Flytrap, Asian
Allen Kool (Canada), The Sanctuary, Film Feature, Actress: Leading (Lawrene Denkers as Edna Whalen), Actor: Leading (Rick Amsbury as Harley Whalen), Actor: Supporting (Dylen Michael Guiry as Wade Overton),
Allyson Rice (USA), Fine, I’ll Write My Own Damn Song, Actress: Leading (Allyson Rice as Allyson Rice), Music Video
Amir Athar Soheili (Iran), Women Who Run with the Wolves, Film Feature
Amir Jalali (Iran), Residents of the Last Floor, Film Short
Andrew Bond (USA), The Reading Room, Film Short
Anne Lewis (USA), Finding The Balance, Documentary Short
Anoushka Mohindra (USA), Ray of Change, Young Filmmaker – 17 and younger
Atefeh Rahmani (Iran), Changing Room, Film Short
Ben Morieson (Australia), Fieldwork The Colonies, Nature / Environment / Wildlife
Benjamin Freemantle (USA), Squeak, Film Short
Brandon Hugo Arroyo (USA), Cocotazo, Film Short
Bryan Downey (USA), 1,000 Years a Witness, Native American / Aboriginal Peoples
Bryce Saucier (USA), A Forest Bath, Film Short
Chelses Venkadathu (USA), Ephemera, Film Short
Chen Liangyu (Taiwan), 100% Girl, Young Filmmaker – 17 and younger
Danilo Stanimirović (Serbia), Bambiland, Film Short
Davin Simms (USA), diviate, Music Video (Student)
Dounia Benjelloun Mezian (Morocco), KIANA’S APACHE CEREMONY, Documentary Feature

Dusan Mrden (United Kingdom), Cathartique, Experimental
Emily Anderson (USA), Happily Ever Ally, Actress: Leading (Alyse Kenny as Ally Klein), Television – Pilot Program
Frank S. Petrilli, Robert Sciglimpaglia and Belair Productions (USA), Within and Without, Film Short
Graciela Cassel (USA), Citylife 2, Experimental
Hortense Lingjaerde (USA), Time’s Up, Women Filmmakers (Student)
Hyoung Joon Yoo (Korea), KINCET SIDE, Animation (Student)
James Purpura (USA), Perception: Seeing Is Not Believing, Documentary Feature
Jamie Baldanza (USA), Wild Lands. Wild Horses., Nature / Environment / Wildlife, Television – Pilot Program
Jolanta Warpechowski (Austria), Red Yellow Pink, LGBT
Joseph V. Brown (USA), Winter Cranes, Nature / Environment / Wildlife
Karin Lee (Canada), Plan B, Web Series
Katie Garibaldi and Marc Morgan (USA), Star in the East, Music Video
Kelly Galindo (USA), 26 Seconds, Women Filmmakers, Documentary Short
Kimi Howl Lee (USA), Kama’āina (Child of the Land), Native American / Aboriginal Peoples
Lindsay Clift (USA), Lexus IS Spec Commercial, Commercial / Infomercial
Luke Van Mol (USA), A Long Weekend, Film Short (Student)
Mac Cappuccino (USA), Malaisia, Film Feature
Marc Mouton (USA), Teen Musical “Behind-the-Scenes” Documentary, Documentary Feature
Michele Noble (USA), Reclamation: The Rise at Standing Rock, Native American / Aboriginal Peoples
Mick Napier (USA), Bong Zombies, Web Series
Mike Yacovone, Rob DePalo and Ken Kushner (USA), TAPESTRY, Christian
Mohammad Ali Wahaj and Mohammad Abdollahi (Iran), Athena, Setayesh and others, Experimental
Moriah HanJiaXiu Hayes (USA), California to Ghana, Documentary Feature (Student)

Mostafa Mehraban (Iran), CRADLE OF SILENCE, Film Short
Niklas Goslar (Germany), Mother of Tibetans, Documentary Feature
Noel Davis Poyner (USA), Precipice, Film Short
Patrick Baucelin (Martinique), Long ago in the Caribbean, Documentary Feature
Petra Zoepnek (Austria), Where is Lotte?, Experimental
Peyman Soheili (Canada), A Single Mom, Film Short
Philippe Azoulay-Siritzky (France), The Seacrets, Film Feature
Phinehas Yoon (USA), Sound of Desperation, Young Filmmaker – 17 and younger
Piano Whitman (USA), Woman From Mars, Documentary Short, LGBT
Ralph Hammann (USA), Richard Wilbur – Keeping the Difficult Balance, Documentary Feature
Rhyan Schwartz (USA), Artísta Obscura, Television – Pilot Program
Ron Goldin (Israel), Line 881, Documentary Short (Student)
Sahar Homaeifar (Iran), Du bist das Licht / You Are the Light, Film Short
Saiko Kitagawa (Japan), talk, Asian
Sally Steele (USA), Raised On Rock – The Burnette Family Legacy, Documentary Feature
Seng 2 KX and Andrew DeHaven (USA), Kahdiak’s Kitchen: Episode 2 – Rigatoni & Meatballs, Web Series
Seokwhan Stephen Jang (USA), Redemption Stage, Film Short (Student), Young Filmmaker – 17 and younger
Simone Amendola (Italy), No name in the end credits, Documentary Feature
Steve Snyder (USA), SHOT DOWN: Howard Snyder and the B-17 Susan Ruth, Documentary Short
Theo Kim (Canada), And Now This?, Actress: Leading (Margret Nyfors as Corinne), Film Short
Timothy Wolfer (USA), The Right Girls, Documentary Feature
Tom Seymour (USA), VHS Massacre Too, Documentary Feature
Tony Wilson (USA), Honoring America’s Heroes, Documentary Short
Tristan Mulcahy (Australia), The Adventures of Camila, Animation
Will Nordstrom (USA), Rita, Young Filmmaker – 17 and younger
William E. Simpson II (USA), Wild Horses – A Micro/Mini documentary, Documentary Short, Nature / Environment / Wildlife

Award of Recognition winners click below:

IndieFEST Film awards

Award of Excellence and Best of Show winners click below:

Indie Fest film awards excellence